Čtenář

Spolupracujeme s 37 % škol

Díky ScioŠkolám víme, co potřebujete

Ověření znalostí a dovedností

Více než 7 let zkušeností s dovednostními testy

Jak to funguje?
 

Čtenář je projekt zahrnující adaptivní test a rozvojové materiály na rozvoj čtenářské gramotnosti.

On-line test ověřuje tři základní čtenářské dovednosti: zhodnocení textu, získávání informací a jejich zpracování. Test je vhodný pro žáky od 2. do 9. třídy ZŠ a 1. ročník SŠ. Na test navazují rozvojové materiály, které jsou stejně jako test dostupné na portále svetgramotnosti.cz.

Žáci jsou po testu zařazeni na úroveň 1–6 (nečtenář, začátečník, průzkumník, objevitel, profík, specialista). Test není předem sestavený, ale výběr úloh se přizpůsobuje předchozím odpovědím žáka a ukončí se ve chvíli, kdy je úroveň přesně určena. Čas na test není omezen, ale děti by ho měly zvládnout během 45 minut, v průměru zodpovědí 25 až 30 úloh. V úlohách nižších úrovní jsme pro děti texty také nahráli, takže je nejen uvidí napsané, ale mohou si je i přehrát (budou tedy potřebovat sluchátka). Můžete si vybrat ze dvou variant testu (jeden je vhodný pro 1. až 3. třídu, druhý pro starší děti).

Po ukončení testu se žákům ihned vygeneruje zpráva, která obsahuje vyhodnocení za jednotlivé části testu, celkovou úroveň gramotnosti a hlavně tipy na konkrétní knížky, které odpovídají úrovni žáka.

Cena zahrnuje opakovaný vstup do testu a přístup do www.svetgramotnosti.cz. Zde jsou připravené materiály do hodin pro učitele (ukázky zde), které jsou rozděleny dle úrovně gramotnosti. Na webu najdete také databázi vhodných knih, deskových her, články a tipy do hodin.

Ukázka z testu Čtenáře

 

Doplňkové materiály ke čtenářské gramotnosti:

 

Příručky pro rozvoj čtenářské gramotnosti nejen pro učitele češtiny

Připravili jsme pro vás průvodce metodami čtenářské gramotnosti s praktickými ukázkami. Příručku pro češtináře i příručku pro učitele odborných předmětů můžete zakoupit za 190 Kč. Obě příručky zakoupíte za zvýhodněnou cenu 290 Kč.

Ukázka z příručky pro učitele českého jazyka a literatury | Ukázka z příručky pro učitele odborných předmětů

Chci objednat příručku


 

Čtenářské karty na hraní rolí - čtení se zážitkem 

Čtenářské karty obsahují 6 popsaných rolí (po 5 kusech) s obrázkem postavy + 2 speciální role. Každá role navíc obsahuje symbol v pravém horním rohu, který vám pomůže s rozdělením žáků do skupin.

Ke kartám je přiložen podrobný návod, který nabízí několik variant využití včetně potřebných pomůcek, časové dotace a cílových dovedností. Karty je navíc možné využít k jakémukoliv textu a napříč předměty. 

Základní princip hry: Žáci se rozdělí do skupin a společně se zabývají stejným textem. Každý ve skupině zastává určitou roli. Poté každý čte a pracuje s textem podle své role. Následuje skupinová literární diskuse, v níž každý žák vystupuje ve své roli a předkládá ostatním ve skupině, jak si s úkolem poradil. Při práci s dalším textem se role vystřídají. 

Cílové dovednosti: technika čtení, porozumění textu – vyhledávání a zpracování informací, zhodnocení textu, kreativita, kladení otázek, diskuse

Cena čtenářských karet: 390 Kč včetně DPH a poštovného

Chci objednat Čtenářské karty na hraní rolí

 

Termíny

Testovat je možné kdykoliv v průběhu školního roku, ideální je březen - Měsíc čtenářství.
Výsledky pro žáka jsou k dispozici okamžitě po testování v aplikaci ScioDat.
V ceně je zahrnut přístup do Světa gramotnosti.

Nebojte se zeptat

Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného projektu pro vaši školu, poradíme s administrací či vyřídíme objednávku.

telefon 234 705 055

Nevybrali jste?

Vyzkoušejte našeho on-line poradce, který vám usnadní výběr vhodného projektu na základě toho, co je pro vás a vaši školu důležité.

online poradce on-line poradce

Reference

Základní

Základní škola a Mateřská škola Borová Lada

Test čtenářské gramotnosti spojuje dovednost získávat informace, zpracovat je a vyhodnotit test a dále informace použít. Jedná se o komplexní a dost náročnou práci s textem, ale i s vynikající zpětnou vazbou pro žáky.

Základní

Základní škola a Mateřská škola Hrabová

Velká šíře zjišťovaných vědomostí a dovedností, ve Čtenáři i zajímavé úryvky textů.

Základní

Základní škola Horní Počernice

Ukazuje se, že umět je něco jiného než znát, že se v životě čím dál víc setkáme nikoli s větou „ukaž, co umíš“, ale „dokaž, co umíš“. Ve škole se testují jen vědomosti, proto nejen mě víc zajímalo i testování Dovedností pro život. Mám ověřeno, že takové praktické činnosti žáky baví. Zvláště pokud do nich ještě zapojíme moderní technologie.