FAQ – Informace k Národnímu testování

Zajímá vás, kolik úloh obsahují testy v Národním testování, jak je to s testem Scate AJ nebo kde najdete dotazníky? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete níže.

 

1. Kde najdu instrukce pro žáky? Jak test bude vypadat?

Instrukce k testování najdete v aplikaci ScioDat na stránce s hesly a můžete je žákům vytisknout nebo zaslat společně s přístupovými údaji. Instrukce mimo jiné obsahují i jednoduchý demo test, ve kterém si jednotlivé typy úloh i průchod testem můžou žáci vyzkoušet.

 

2. Jaký je počet úloh a časová náročnost testů pro 3. třídu?

Národní testování 3. tříd obsahuje testy z českého a anglického jazyka, matematiky, Člověk a jeho svět a Klíčových kompetencí. Všechny testy mají 18 úloh a jsou časově omezeny na 30 minut. Žákům můžete přiřadit i poslech z anglického jazyka, který je zdarma, obsahuje 9 úloh a je nastaven na 18 minut.

 

3. Jaký je počet úloh a časová náročnost testů pro 5. a 6. třídu?

  • Český jazyk 40 úloh / 45 minut
  • Matematika 30 úloh / 45 minut
  • OSP 45 úloh / 45 minut

 

4. Jaký je počet úloh a časová náročnost testů pro 7. a 9. třídu?

  • Český jazyk 40 úloh / 45 minut
  • Matematika 30 úloh / 60 minut
  • OSP 60 úloh / 60 minut

 

5. Potřebují žáci 3. tříd k testování sluchátka?

Sluchátka k řešení testů doporučujeme. Všechny testy pro 3. třídu obsahují nahrávku zadání úloh a žáci si ho tak mohou nejen přečíst, ale i poslechnout. I letos jsme připravili k testu anglického jazyka samostatný poslechový test. Je zdarma, obsahuje 9 jednoduchých úloh a je nás vás, jestli ho žákům přiřadíte, nebo ne.

 

6. Jak je to s testem AJ Scate?

  • V případě, že nemáte test AJ Scate pro 5., 6., 7. nebo 9. třídy objednán, žákům ho nepřiřazujte. Pokud se dodatečně rozhodnete test z anglického jazyka využít, není nutné měnit objednávku. Žákům test AJ Scate jednoduše přiřaďte a my vám využité testy nad rámec objednávky vyfakturujeme podle ceníku uvedeného na našich webových stránkách.
  • V případě, že máte test AJ Scate objednán, nezapomeňte, že k jeho vyplnění žáci potřebují sluchátka. Test obsahuje maximálně 45 úloh. Přizpůsobuje výběr úloh předchozím odpovědím žáka a ukončí se sám ve chvíli, kdy je úroveň jazyka přesně určena. Většina žáků ukončí test dříve než za 45 minut, ale některým může test trvat i déle. Časový limit není omezen a záleží na žácích, kolik času stráví s jednotlivými úlohami.

 

7. Přiřazení AJ Scate ve ScioDatu – obtížnost

Test AJ Scate je rozdělen na obtížnost AJ (A0 až B1) a na AJ+ (A0 až C1). Všichni žáci na ZŠ by měli začít testem AJ, dosáhnou-li úrovně B1, můžete jim přiřadit AJ+.
Test AJ+, který obsahuje úlohy až do úrovně C1, tedy žákům přiřaďte ve chvíli, kdy dosáhnou celkové úrovně B1 v testu AJ, nebo pokud je jejich předpokládaná úroveň vyšší než B1.

 

8. Dotazníky – proč již nejsou součástí Národního testování

Ve školách využívají pro zjištění zpětné vazby komplexní dotazníkové šetření Mapa školy nebo připravené Tematické dotazníky (Reflexe distanční výuky, Klima třídy, Evaluace výuky, Pedagogický sbor, Pracovní kolektiv školy, Jídelna) a nebo si můžete s naší pomocí sestavit Vlastní dotazník.
 

Kdyby vám cokoliv nebylo jasné, napište nám na testovani@scio.cz nebo zavolejte na 234 705 055.

Nebojte se zeptat

Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného projektu pro vaši školu, poradíme s administrací či vyřídíme objednávku.

telefon 234 705 055