Perpetuum – magazín o vzdělávání bez hranic

25. 8. 2017
Perpetuum

Trendy za zahraničí. Praktické tipy do výuky. Inovativní vzdělávání u nás. Rozhovory s inspirativními osobnostmi, které se vzdělávání věnují, nebo rozhodují, jakým směrem se ubírá.

VG Zřizovatel

V dnešním rychle měnícím se světě 21. století navíc potřeba celoživotního vzdělávání nabývá na důležitosti o to intenzivněji, o co rychleji rutinnější typy činností nahrazují technologie. Najednou nestačí pouze faktografické znalosti, které se ve škole vyučují, ani vytoužený titul z vysoké školy. Do popředí se dostávají tzv. soft skills. Dovednosti, mezi které patří komunikace, kreativita, emoční inteligence, se ukazují jako klíčové. Přesto na řadě míst zůstávají mnohdy opomíjeny. A namísto nich se stále do kola reprodukují znalosti, jejichž přesah do praktického života je mnohdy diskutabilní."

 

Jak to začalo

První vydání magazínu Perpetuum rozvířilo tuzemský pedagogický „rybníček“ ve školním roce 2013/2014. Perpetuum tehdy nahradilo Učitelský zpravodaj, který se snažil přinést povědomí o aktuálním dění v oblasti vzdělávání do škol. Od té doby prošlo řadou změn. Vystřídalo tři šéfredaktory. Změnilo formát rubrik i rytmus vydávání. Takže z tehdejší půlroční frekvence dnes magazín vychází jako čtvrtletník.

 

Aktuální podoba

předplatné

Co ale zůstalo zachováno je snaha ukázat, že se současní moderní vzdělávání obejde bez hranic. Proto v něm čtenáři najdou články týkající se trendů ze zahraničí. (Ne) smělých pokusů o inovativní vzdělávání u nás. Rozhovory s inspirativními osobnostmi, které se vzdělávání profesionálně věnují, nebo mají podíl na tom, jakým směrem se ubírá. I praktické tipy do výuky, domácí výchovy, nebo i pro vlastní vzdělávání. Jelikož věříme, že na kvalitě vzdělávání záleží, najdete všechny online články z vydaných výtisků na webu magazin-perpetuum.cz. Pokud byste však uvítali tištěnou verzi, máte možnost si objednat celoroční předplatné za 250 kč / rok.

 

Změna je trvalý stav

Magazín se neustále vyvíjí, a protože se snažíme jeho obsah neustále zlepšovat. A také věříme, že někteří naši čtenáři mohou být latentními grafomany, tak budeme rádi, pokud nám pošlete svůj text. Nebo třeba jen námět, či tip na rozhovor se zajímavou osobností, která by se podle vás měla na stránkách Perpetua objevit.
 
Stačí pouze napsat email na perpetuum@scio.cz.

 

 

Autoři Perpetua

Markéta Majerová

 

Markéta Majerová

Když jsem ve Scio dostala příležitost redigovat magazín Perpetuum, tak jsem se do toho pustila s minimální zkušeností, ale o to větším zápalem. Ten zápal mě dosud neopustil a zkušenosti získávám s každým novým výtiskem. Oblast vzdělávání mě baví už od absolvování pedagogického lycea v Prachaticích i návazném studiu pedagogiky na FF UK. V posledních letech se snažím sledovat nové trendy a inovace ve vzdělávání, protože věřím, že kvalitní vzdělávání je nejen nejlepší investice, ale také nezbytná podmínka pro fungující demokratickou společnost.

mmajerova@scio.cz

 

 

Eliška Hloupá Sovová

Nikdy jsem to ke knížkám neměla daleko. Nejdřív jsem vystudovala Informační studia a knihovnictví v Brně, v roce 2011 jsem nastoupila do Scio a přes různé projekty jsem se dostala k vysněné čtenářské gramotnosti. Momentálně pracuji na webu http://svetgramotnosti.cz, jehož cílem je pomoc školám při rozvoji čtenářství, spravuji sociální sítě a sleduji trendy ve vzdělávání, aby mi nic neuniklo. Mimo to ráda běhám, chodím po Čechách i Moravě a hodně čtu.

esovova@scio.cz

 

 

 

Tomáš Hruda

Tomáš je absolventem ekonomie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval mimo jiné také jako šéf CzechInvestu, Středoevropského technologického institutu CEITEC i jako náměstek ministra školství pro výzkum a vysoké školství. Vzdělávání se věnuje i po rodičovské dovolené a je spoluzakladatelem projektu EDUCATION REPUBLIC.

tomas.hruda@educationrepublic.cz

 

 

Lucie Macášková Hejbalová

Vzdělávání mě baví.  Beru si ze všeho to, co se mi k něčemu hodí a můžu to využít a posouvat se. Klasická škola pro mě tak byla nuda, protože se učilo hodně toho, co k ničemu není. A postupem času jsem se ocitla ve Scio, které se věnuje vzdělávání jinak. A protože Scio podporuje to, aby nás práce bavila a učili jsme se nové věci, po nějaké době jsem přešla do oblasti ScioŠkol, které se věnují inovativnímu vzdělávání a navíc to tam děti baví :) Práce je pro mě vzdělávání, vzdělávání je práce, to je přece ideální!

lmacaskova@scio.cz

 

 

Adéla Zelenda Kupcová

Velkou část života jsem poslouchala, že si musím vybrat jednu věc a tu dělat pořádně. A až skoro ve třiceti mi došlo, že není jedna věc, co mě zajímá. Je jich spousta a co mě baví, je experimentovat s nimi. Tak holt budu dělat pořádně tohle – experimentovat. Věřím, že svět vzdělává! I proto mě fascinuje svět a baví mě vzdělávání, které mě ve společnosti Scio i živí. No a ze spojení světa, cestování a vzdělávání vznikl projekt EDUnomád.

azelenda@scio.cz

 

 

Jáchym Vintr

Jáchym dělá ve Scio PR , marketing a dotazníková šetření, kromě toho studuje také psychologii. Rovněž se zajímá o neformální vzdělávání a vzdělávání na vysokých školách. V rámci dotazníkových šetření zjišťuje postoje a názory uchazečů o vysoké školy, díky čemuž získává přesnější představy o české vysokoškolské sféře, o které  pro Perpetuum publikuje. Kromě článků o těchto tématech publikuje i rozhovory s inspirativními osobnostmi a připravuje vzdělávací infografiky.

jvintr@scio.cz

 

 

Další přispěvatelé

 

Ondřej Šteffl

je ředitelem společnosti Scio. Absolvoval matematicko-fyzikální fakultu a je kandidátem věd ze sociologie. V roce 1990 založil první soukromou školu u nás - PORG. V roce 1995 založil společnost Scio. Ta se významně podílí na přijímacím řízení na vysoké a střední školy a obecně se zabývá testováním vzdělávacích výsledků škol i jednotlivců. V posledních letech zdůrazňuje význam vzdělávání, které probíhá mimo klasickou školní docházku (tzv. paralelní vzdělávání). V roce 2015 otevřel první ScioŠkolu v Praze a v září 2016 k ní přibyly další tři (Praha, Brno, Olomouc). Ve ScioŠkolách nejsou klasické předměty, třídy, ani učitelé a její výuka se více přibližuje potřebám dětí i 21. století.

steffl@scio.cz

 

Bob Kartous

absolvoval Pedagogickou fakultu, Fakultu sportovních studií MU v Brně a postgraduální studium na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Od roku 2005 do roku 2014 pracoval ve společnosti Scio, kde se podílel na aktivitách v oblasti vnějších vztahů, společenské odpovědnosti a vydávání periodik. Od roku 2012 přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze. Na téma vzdělávání publikuje v českých médiích (Hospodářské noviny, Lidové noviny, MF Dnes, Literární noviny, Britské listy, Rodina a škola).

bob.kartous@eduin.cz

 

 

Jana Codlová

Ve Scio mě baví propojovat věci a posouvat je, teď přemýšlím, jak a čím ovlivňovat učitele v každodenní práci a pošťouchnout je víc k formativnímu hodnocení. Taky mě zajímá čtenářství a čtenářská gramotnost. Ráda si čtu sama i druhým, chodím na filmové festivaly i po horách a jezdím po Praze na skládacím kole.

jcodlova@scio.cz

 

 

 

Jana Kovaříková

Vzdělávání má pro mě velké kouzlo a fascinuje mě, kolika způsoby se může člověk vzdělávat a jaké možnosti se před člověkem otevírají. Jsem ráda za příležitost pracovat ve společnosti Scio, které není vzdělávání jedno, a která si klade za cíl obohacovat vzdělávání všech, kteří o to stojí. Baví mě objevovat a učit se nové věci a překonávat další a další výzvy. Raduji se z maličkostí, mám ráda přírodu, čtení, pohyb a chvíle, kdy můžu prostě jen tak být.

kovarikova@scio.cz

 

 

Andrej Novik

Vzdělávání si užívám už čtvrtou dekádou a živím se jím dekádu a fous. A čím víc se živím, tím víc se divím, co všechno nevím, co všechno jde nebo by mohlo jít. Při práci pro časopis Perpetuum si to uvědomím s každým číslem. Ve volném čase mě baví zkoumat ohrožené i ohrožující jazyky, vymýšlet folklórní písně exotických národů a hlavně testovat na vlastních dětech vše, o čem se v tomto časopise píše. Věřím, že mi to ve stáří přičtou k dobru.

anovik@scio.cz

 

Markéta Popelářová

Věřím, že vzdělávání nemusí mít jen nudnou podobu, s jakou se setkává většina lidí ve školním prostředí. A obzvláště dnešní doba nám nabízí tolik možností pro rozšiřování si obzorů, že by byla škoda nad světem vzdělávání úplně zanevřít. Studuji na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a ve společnosti SCIO mám na starosti koordinaci PR projektů. Baví mě setkávání se stejně naladěnými lidmi, kteří věří, že kde je vůle, tam je i možné uskutečnění změn.

mpopelarova@seznam.cz

 

 

Markéta Dvořáková

Mám ráda češtinu, děti a zajímá mě vzdělávání. Tyto tři věci se mi povedly skloubit, když jsem se ještě při studiích PedF UK věnovala vzdělávání mimořádně nadaných dětí. V současné době se zabývám tvorbou a koordinováním volnočasových aktivit pro širokou skupinu dětí. Baví mě neformální a alternativní způsoby vzdělávání. Ve volném čase se věnuji spolutvorbě vzdělávacích webů www.matika.in a www.gramar.in a ráda rozšiřuji své obzory návštěvami divadel, zajímavých kulturních prostorů a četbou. 

marketaadvorakova@gmail.com

 

 

Nebojte se zeptat

Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného projektu pro vaši školu, poradíme s administrací či vyřídíme objednávku.

telefon 234 705 055

Nevybrali jste?

Vyzkoušejte našeho on-line poradce, který vám usnadní výběr vhodného projektu na základě toho, co je pro vás a vaši školu důležité.

online poradce on-line poradce