Aktivita: Co si děti přejí, aby o nich jejich učitelé věděli

30. 7. 2012
2_clanek_papir

Cílová skupina: 2.−6. třída
Cíl: Dozvědět se víc z mimoškolního života dětí. Podpořit vzájemné vztahy mezi žáky a učiteli.
Časová dotace: 30 minut

inspirace Mapa

Jedním z tipů, jak podpořit vzájemné vztahy mezi žáky a učiteli a dozvědět se něco víc ze života dětí, může být zkušenost denverské učitelky Kyle Schwartz. Dala svým třeťákům, které na tamní základní škole učila, úkol dokončit větu „Přál/a bych si, aby moje učitelka věděla, že …“.

Některé děti se potýkaly s tím, že doma neměly dostatečné materiální zázemí, aby si mohly dělat domácí úkoly. Jiným zase chyběl podpis rodičů pod záznamem o tom, co doma přečetly, protože rodiče často nebývali doma.

Z odpovědí pochopila, jaké problémy ovlivňují její děti mimo třídu, mohla jim pak lépe pomoci, aby ve škole byly úspěšnější.

Ve své nedávno vydané knize “I Wish My Teacher Knew: How One Question Can Change Everything For Our Kids” vysvětluje, jak je důležité, aby učitelé a rodiny byly partnery ve vzájemné komunikaci. Zdůrazňuje dobré vztahy mezi dětmi navzájem i s vyučujícími, protože děti se podle ní „neučí, pokud se necítí být v bezpečí nebo oceňovány“.

Když na Twitteru zadáte hashtag “#iwishmyteacherknew”, objeví se příspěvky mnoha vyučujících z různých zemí, kteří stejnou otázku zadali svým žákům. Na Twitter pak vyvěsili jejich odpovědi a v mnoha případech přidali i fotografie, jakým způsobem aktvita probíhala. Z fotek je zřejmé, že na některých školách si odpovědi žáků mohly přečíst i ostatní děti, jinde se zřejmě dostaly jen do rukou vyučujícího. Sdílení vzájemných starostí a pocit toho, že problémy mají i ostatní děti, zvyšuje sounáležitost dětí a tím i dobré klima třídy.

Celý text článku: http://www.nytimes.com/2016/08/31/well/family/what-kids-wish-their-teachers-knew.html 

 

Nebojte se zeptat

Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodného projektu pro vaši školu, poradíme s administrací či vyřídíme objednávku.

telefon 234 705 055

Nevybrali jste?

Vyzkoušejte našeho on-line poradce, který vám usnadní výběr vhodného projektu na základě toho, co je pro vás a vaši školu důležité.

online poradce on-line poradce